Śmierć bliskiego to zawsze jest traumatyczne przeżycie. Nierzadko nie wiemy, jak pomóc osobie przeżywającej stratę najbliższej osoby. Kondolencje mają na celu wyrażenie żalu, współczucia i być wyrazem naszej życzliwości. Jak złożyć kondolencje?

Kondolencje jak składać, co powiedzieć, jak się zachować?

Składanie kondolencji to czynność, która wymaga on nas przede wszystkim wyczucia. Trzeba mieć na uwadze, że bliscy zmarłego przeżywają ciężkie chwile, dlatego nie powinno się ich denerwować, czy dodatkowo przygnębiać. Jest to sytuacja nie tylko niełatwa, ale i często niezręczna.

Z drugiej strony powinniśmy kondolencje traktować jako coś naturalnego, co ma na celu udzielenie wsparcia osobom, które właśnie straciły kogoś ważnego w swoim życiu. Istnieją pewne zasady, w jaki sposób składać kondolencje - oczywiście wiele zależy m.in. od tego, jakie relacje łączyły nas z osobą zmarłą oraz jakie nas łączą z jego rodziną.

Termin składania kondolencji

W większości przypadków kondolencje są składane w trakcie trwania pogrzebu lub po zakończeniu ceremonii. Wiele osób decyduje się na złożenie kondolencji niedługo po otrzymaniu informacji czy od razu po dowiedzeniu się o śmierci danej osoby. Wszystko zależy od okoliczności, od tego czy będziemy mogli pojawić się na uroczystościach pogrzebowych itp.

Forma składania kondolencji może być bezpośrednia. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której osoba czy rodzina przeżywająca śmierć bliskiej osoby się nie godzi na to, np. na klepsydrze znajduje się informacja o tym, że nie wyraża na to zgody. Co istotne nie wypada, aby kondolencje wysyłać smsem czy za pomocą messengera. Naturalnie pisemne złożenie kondolencji jest dopuszczalne, ale najlepiej wybrać tradycyjny list kondolencyjny. Choć dopuszczalny jest e-mail, to raczej stosowniej jest zdecydować się na klasyczną formę.

Kondolencje nieformalne i formalne

Generalnie układając kondolencje warto pamiętać, aby kierować się prostotą wypowiedzi, ale i też nie ograniczać się do bezosobowych formułek czy frazesów. Treść powinna w jakiś sposób odzwierciedlać stopień naszej zażyłości z osobą, do której będziemy kierować słowa współczucia.

Jeśli z osobą, która właśnie straciła bliską osobę łączą nas relacje przyjacielskie to warto oprócz wsparcia czy współczucia zaoferować swoją pomoc. Nie jest dobrym pomysłem w tej chwili jednak ciągłe dopytywanie o samopoczucie. Nie możemy być natarczywi. Trzeba pamiętać, że osoba przeżywająca śmierć bliskiego potrzebuje w szczególności czasu, aby uporać się ze stratą.

Nieco inną formę powinny mieć kondolencje, jeśli są składane np. współpracownikowi. Powinny mieć charakter bardziej oficjalny, dlatego nie są wskazane emocjonalne wywody, ale oczywiście należy wyrazić współczucie.

Treść kondolencji - czego nie należy mówić?

Wiele osób nie wie, co w takiej chwili powiedzieć, tymczasem nie powinno to być nic oryginalnego. Generalnie w tym przypadku sprawdza się powiedzenie im prościej, tym lepiej. Warto skorzystać z takich klasycznych zwrotów jak: “moje kondolencje” czy “ wyrazy współczucia”. Sformułowania takie są po pierwsze wyważone, a po drugie uniwersalne. Jeśli dobrze znaliśmy osobę zmarłą można dodać stwierdzenie typu “to był dobry człowiek”, “będziemy o nim pamiętać”.

Składając kondolencję najważniejsze, aby okazać osobie zmagającej się z utratą z powodu śmierci osoby bliskiej, empatię oraz zrozumienie. Nie jest na miejscu zalewanie takiej osoby swoimi emocjami oraz pocieszanie na siłę. Należy powstrzymać się od wszelkich rozważań typu: dlaczego to spotkało właśnie niego, czy pytań o przyszłość itp. Trzeba mieć na uwadze to, że najbliżsi zmarłego potrzebują przede wszystkim czasu.