Pogrzeb to dla nas trudna sytuacja również pod względem savoir vivre’u. Często nie wiemy, jak zachować się wobec najbliższych zmarłego, co wypada a czego nie wypada robić podczas ceremonii pogrzebowej, jaki dress code obowiązuje na cmentarzu oraz jak składać kondolencje rodzinie? Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie pomaga przejść przez tą bolesną uroczystość.

Odwiedziny rodziny zmarłego

Śmierć najbliższej osoby to dla wielu ludzi bardzo ciężkie przeżycie. Wówczas potrzebują przede wszystkim poczucia, że nie są sami. Dlatego nasza wizyta jest jak najbardziej wskazana, kluczem jest jednak jej termin. Osoby z rodziny oraz najbliższego grona przyjaciół mogą pojawić się u bliskich zmarłego jeszcze przed uroczystościami pogrzebowymi. Pozostali powinni odłożyć wizytacje na później.

Udział w pogrzebie

Osoba spoza grona rodziny czy przyjaciół nie ma obowiązku brania udziału w ceremonii pogrzebowej, tym bardziej jeśli zmarłego znała powierzchownie. Oczywiście nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby w takim przypadku pojawić się na pogrzebie. Można także udać się po zakończeniu uroczystości na cmentarz i w ten sposób pożegnać zmarłego. W nabożeństwie - jeśli jest to pogrzeb religijny - powinny brać udział także osoby, które są niewierzące. Naruszeniem dobrych manier jest spóźnienie się na ceremonię oraz wyjście przed jej zakończeniem.

Wiele osób zastanawia się, czy na tego rodzaju uroczystość zabrać ze sobą najmłodszych. Małe dzieci, które jeszcze nie rozumieją powagi sytuacji nie powinny brać udziału w ceremonii pogrzebowej. Hałaśliwe zachowanie, nerwowe reakcję czy demonstracje znużenia nie są mile widziane szczególnie w trakcie takiej uroczystości.

Strój na pogrzebie

Dress code obowiązujący na tego rodzaju uroczystości jest ściśle określony. Przede wszystkim także ubiorem okazujemy szacunek zmarłemu oraz jego najbliższym. Wybierając strój na pogrzeb warto kierować się dwiema głównymi zasadami, tj. skromnością i powagą. Należy zatem zrezygnować z błyszczących materiałów, wzorzystych strojów, czy głębokich dekoltów.

Ubiór powinien być zatem elegancki i stonowany. Czerń będąca symbolem żałoby obowiązuje przede wszystkim najbliższych zmarłego. Dalsza rodzina czy znajomi nie są zobligowani do czarnego stroju, ale powinni wybrać stonowane kolory, np. granat, grafit, szary, beż, ciemny brąz. Makijaż, fryzura czy biżuteria także powinny być odpowiednio dobrane do sytuacji.

Kwiaty

W kwestii kwiatów powinniśmy pamiętać, że kwiaty przynosimy dla zmarłego, a nie dla jego bliskich. Nikomu ich zatem nie wręczamy, tylko kładziemy przy trumnie w kościele albo po zakończeniu ceremonii na cmentarzu na grobie. Wielkość wiązanki jest uzależniona od rodzaju relacji ze zmarłym, a najbardziej odpowiednie kwiaty na pogrzeb to róże, chryzantemy, goździki, lilie, mieczyki, gerbery oraz astry. Do wiązanki można dołączyć szarfę, na której można napisać kilka słów będących formą ostatniego pożegnania.

Okres żałoby

To bardzo indywidualna sprawa. Żadna osoba nie powinna narzucać bliskim zmarłego, jak długo ma trwać żałoba lub w jaki sposób ma ją przeżywać. Nie ma także obowiązku, aby osoba pogrążona w żałobie ubierała się tylko i wyłącznie na czarno. Ubranie się w tzw. codzienne zestawy nawet tuż po pogrzebie nie może być oceniane jako brak szacunku do zmarłego czy tradycji. Warto pamiętać, że każdy ma prawo przeżywać czas po śmierci bliskiej osoby po swojemu i należy to uszanować.

Kondolencje, księgi, mowa pożegnalna

Pogrzeb jest też nierozerwalnie związany ze składaniem osobom najbliższym zmarłego kondolencji. Jednak trzeba mieć na uwadze, że coraz częściej na nekrologu umieszcza się informacje, że rodzina osoby zmarłej nie życzy sobie, aby złożenie kondolencji miało miejsce.

Jeśli jednak takiej adnotacji nie ma, to w kilku słowach zwróconych do bliskich zmarłego należy wyrazić współczucie, żal i smutek. Można użyć po prostu standardowego zwrotu “moje kondolencje” i uścisnąć dłoń.

Księgi pamiątkowe stosunkowo rzadko pojawiają się na polskich ceremoniach pogrzebowych. Jeśli jednak są wyłożone to w dobrym tonie jest dokonać w nich wpisu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mów pożegnalnych. Ten zwyczaj raczej nie jest praktykowany w Polsce, a jeśli już to mowę wygłasza osoba z bliskiego, rodzinnego grona zmarłego.