Śmierć bliskiej osoby jest momentem, w którym szczególnie potrzebne jest okazywane wsparcie przez najbliższą rodzinę, krewnych i przyjaciół. Chociaż wiele osób wie, czym są kondolencje oraz w jakim tonie powinno się je składać, to dla nas ich złożenie może sprawiać problem. Ostatecznie w pogrzebach uczestniczy się rzadko i raczej nigdzie nikt nie uczy, jak zachować się w takich sytuacjach. Złożenie kondolencji może mieć różną formę- ustną, pisemną, listowną, bezpośrednią i zależy od stopnia zażyłości i pokrewieństwa z osobą zmarłą.

Jak napisać kondolencje?

Kondolencje z powodu śmierci bliskiej osoby może złożyć każdy. Są one formą wyrażenia współczucia z powodu śmierci czy żalu za osobą zmarłą. Celem kondolencji jest podtrzymanie na duchu i zapewnienie wsparcia w tych trudnych chwilach. Z reguły przyjęte jest, że składa się je po zakończonej ceremonii pogrzebowej, gdy ciało lub urna spoczną w grobowcu.

Jednym z problemów, przed jakimi stają osoby uczestniczące w pogrzebie jest to, co mają powiedzieć po zakończonych uroczystościach pogrzebowych. Czasami również w stresie ciężko dobrać odpowiednie słowa lub nieświadomie popełnić faux- pas.

Zastanawiając się nad tym, warto pomyśleć o tym, co my chcielibyśmy usłyszeć, będąc na miejscu żałobników. Kondolencje powinny być krótkie, bez zbędnego rozwijania wypowiedzi. Dobrze widziane są słowa, jak: “Moje kondolencje”, "Wyrazy żalu i współczucia z powodu śmierci męża / żony / brata / dziadka / babci”.
W dobrym tonie jest złożenie kondolencji osobiście, jednak nie zawsze jest to możliwe i z różnych przyczyn uczestniczenie w pogrzebie będzie niemożliwe. Jest wiele sposobów złożenia kondolencji, zwłaszcza w dobie dzisiejszych nowoczesnych technologii.

Powiadomienie o śmierci, czyli o nekrologu

Umieszczenie nekrologu w gazecie jest popularne, lecz nie tak jak kiedyś, ponieważ gazeta jest wypierana przez inne media i coraz rzadziej praktykuje się jego zamieszczanie w prasie. Taka forma wspomnienia jest odpowiednia i wyraża szacunek. Kondolencje są okazywane publicznie i nie zastąpią tych złożonych osobiście. Dobrze sprawdzają się, jeśli dana grupa chce wyrazić żal i stratę z powodu śmierci np. długoletniego współpracownika, czy kolegi z czasów szkolnych.

Odręcznie napisany list z wyrazami współczucia również jest w dobrym tonie i z pewnością nie urazi osób pogrążonych w żałobie. Jest on często stosowany, gdy nie można na pogrzeb udać się osobiście. Można w nim zawrzeć własne, osobiste wspomnienie o zmarłym.

Taka forma nie jest natarczywa, ponieważ żałobnik w dowolnym momencie może sięgnąć po list i go przeczytać. Jeśli osoba zmarła była nam szczególnie bliska możemy pozwolić sobie na dłuższy list. Nie powinien zawierać pustych frazesów, a piszący nie powinien popadać w patos. Może on przykładowo brzmieć tak: “Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wujka Andrzeja. Pozostanie on w mojej pamięci jako człowiek życzliwy, niosący pomoc i wsparcie dla innych. Proszę, przyjąć moje wyrazy współczucia i wsparcie. Myślami/modlitwą jestem z Wami w tych ciężkich dla Was chwilach”.

Jak najlepiej wesprzeć osoby w żałobie?

Często osoby, które nie mogą uczestniczyć osobiście, rozważają, czy powinny zadzwonić z kondolencjami. Taka forma złożenia kondolencji przez poradniki i zasady savoir-vivre nie jest postrzegana jako poprawna. Jednak kontakt telefoniczny jest najpopularniejszą i najszybszą formą kontaktu, zwłaszcza jeśli rodzina mieszka w dużej odległości od siebie i rzadko ma możliwość się ze sobą spotkać.

Można więc zastosować dzisiaj taką formę wyrażenia swojego żalu za osobą, której nagle zabrakło. Jeśli osoba nie należy do bliskiego kręgu- z telefonem można poczekać i zadzwonić po pogrzebie. Słowa wsparcia będą bardzo istotne. Nie należy jednak naciskać i pytać o szczegóły śmierci, czy wcześniejszej choroby. Warto być delikatnym i po prostu wyczuć, kiedy najlepiej zakończyć rozmowę nie urażając swojego rozmówcy.

W Internecie można znaleźć sporo gotowych wzorów kondolencji, odpowiednio przygotowanych i podpisanych. W złym tonie jest przesłanie kondolencji jako wiadomość SMS. Może to zostać odebrane jako nietakt czy po prostu brak kultury. Dlatego warto poświęcić chwilę na ułożenie własnych, przemyślanych kondolencji, które wyrażą nasz żal.